A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Malajsie - Tioman - Průvodce

Nejvěhlasnější a nejznámější rekreační oblast Malajské federace – ostrov Tioman (v malajštině Pulau Tioman) je malý ostrov, cca 39 kilometrů na délku a 12 kilometrů na šířku, situovaný asi 32 kilometrů od pobřeží pevninské Malajsie ve státě Pahang. Je proslulý svými plážemi i panenskou přírodou. Legenda a pravda
Cesta
Kampong Tekek Jídlo Ceny

Ostrov se dělí na 8 hlavních vesnic, z nichž je největší a nejlidnatější Kampung Tekek na severu. Tioman je do dnešních moderních časů stále hustě pokryt deštným pralesem a velmi málo zalidněn, naproti tomu je obklopen četnými korálovými útesy, které vytvářejí jedny z nejlepších podmínek pro potápění.

Tioman vás už na první pohled dostane; je jako z jiného světa, celý porostlý neproniknutelnou bushí a jen na pobřeží se nachází několik vesniček, kde se dá ubytovat či najíst.

Jelikož je ostrov velice populární je třeba rezervace, či organizovaná cesta. Navíc většina vísek není vzájemně propojena vnitrozemní, pozemskou cestou a jedinou možnou dopravou zůstává lodní.

Filmové pláže a jedinečná příroda

Celý obvod ostrova je lemován skvostnými plážemi, zatímco vnitrozemím prostupuje džungle vhodná pro trekking. Místní božské pláže byly vyobrazeny ve filmu Jižní Pacifik (South Pacifik) a v 70. letech byly označeny magazínem Time za jedny z nejkrásnějších na světě.

Kromě rozmanitého podmořského života (tisíce ryb různých velikostí a barev), můžete spatřit i rozsáhlé deštné pralesy (více jak 12 tisíc hektarů!), kde žijí chráněné druhy savců (dlouhoocasý Makak, Slow Loris, obří černá veverka a další). Žije zde 45 druhů savců, 138 druhů ptáků, včetně vznešeného ptáka Frigate. Nadto na Tomanu žijí druhy, které jsou endemické, například želva s měkkým krunýřem, nebo tiomanský chodící sumec. Když budete mít štěstí, spatříte i varany skvrnité procházejíc se v noci, nebo kalony malajské, kteří spí ve dne hlavou dolů na stromech.

Legenda

Ostrov Tioman je podle staré legendy odpočinkovým místem krásné dračí princezny, která letíc z Číny do Singapuru navštívit svého prince, využila tohoto krásného místa, aby načerpala slunce a osvěžila se v křišťálově čisté vodě Jihočínského moře. Okouzlena půvabem a nádherou místa rozhodla se zůstat a poté slíbila nabízet azyl dalším projíždějícím poutníkům.

Historická pravda

Tioman býval po staletí důležitým navigačním bodem pro rybáře a také zdrojem pitné vody a dřeva. Během let minulých se stal útočištěm čínských, arabských a evropských obchodních lodí a na plážích kolem ostrova byly mnohokrát nalezeny střepy porcelánu. V relativně nedávné historii se Tioman stal cílem Britů a později Japonců (během II. světové války)

Cesta

Na ostrov se dostanete vrtulovým letadlem, které provozuje společnost Berjaya Air ze Singapru (letiště Seletar) a z Kualy Lumpur (letiště Subang). Denně je k dispozici několik letů a na palubě nestrávíte více jak hodinu. Zpáteční letenka se pohybuje kolem 450 RM. Více informací na www.berjaya-air.com

Další možností je trajekt z malajské pevniny, konkrétně z Mersingu. Vybrat si je možno z řady společností, mezi nejspolehlivější patří společnost Blue Water Speedboats, která provozuje rychlolodě. Jezdí mezi půl osmou ranní a půl osmou večerní, intervaly závisí na přílivu a odlivu. Jízdenka vyjde cca na RM 35 za jeden směr. Cesta zpět stojí stejně, jen se jezdí od osmé ranní do půl páté odpoledne.

Pokud chcete vyrazit z Kualy Lumpur autobusem, tak si zakupte lístek na autobusovém nádraží Puduraya (hned vedle Chinatown), odkud jsou také autobusy vypravovány. Několik odjezdů denně, přičemž cesta do Mersingu trvá zhruba 6 hodin.

* Na cestě vás ovšem čekají nástrahy. Ještě než se necháte převézt trajektem do „ráje jen dva stupně nad rovníkem“, dejte si velký pozor na místní „nahaněče“ cestovní agentury Island Connection, která se snaží všem turistům mířícím na ostrov vnutit předražené ubytování s odůvodněním, že v cílové destinace je vše plné. Není to pravda. Je možno si u nich zakoupit lodní lístek (rozhodně kupte jednosměrný), ale určitě neplaťte za ubytování. *

Kampong Tekek

Nejdůležitější vesnicí je, jak již bylo naznačeno, Kampong Tekek. Zde se nachází přístaviště a letiště.

Kolem mola je celá řada stánků a pouličních vývařoven, jak je v Malajsii zvykem. V nabídce pokrmů nechybí nasi lekal, roti danaj, smažená rýže a různé osvěžující nápoje.

Dále přes most objevíte 2 patrovou budovu, kde se prodávají suvenýry a občerstvení a co by kamenem odsud dohodil najdete místní kliniku. Také letiště je nedaleko odsud. Od kliniky vede silnice k luxusnímu středisku Berjaya resort, které turisty láká soukromou pláží a golfovým hřištěm. Pro ty, kteří upřednostňují ubytování levnější, se nabízí menší rezorty a levnější hotely také. Zvolit můžete třeba Pesona Island Resort nebo velmi populární East Coast hotel

Jídlo

Gastronomie odpovídá charakteru ostrova, podávají se převážně dary moře. Vybrat si můžete od rodinných podniků až po profesionální restaurace. Vynikající krevety, chutné chobotnice a spoustou čerstvého ovoce. Nejobvyklejším jídlem domorodců je malajská klasika – smažená rýže nebo smažené nudle. Jde v podstatě o celo-kontinentální (celoasijskou) klasiku, která obsahuje směs rýže (nudlí), zeleniny a vajíčka. Pro Evropany poměrně bezpečné jídlo, které není vůbec špatné, ale po pár dnech se ho přejíte.

Nejoblíbenějším barem je stále *Four-S Cafe*, kde jistě potkáte další cizince a zároveň můžete ochutnat místní tradiční nápoj (pivo Tiger RM6, Heineken a Carlsberg RM 5). *Four-S Cafe* zavírá sice v jednu hodinu ráno, ale bar opodál zůstává otevřen, dokud jsou zákazníci. Což je obvykle až do ranního úsvitu.

Duty-free ostrov a ceny

Tioman je nejen jedním z deseti nejkrásnějších ostrovů světa, ale také duty-free ostrovem, takže by vás tato nejkrásnější lokalita v Jihočínském moři neměla přímo zruinovat, ačkoli počítejte s tím, že úplně levné to nebude. Pronájem kola vyjde RM25 na den, motorka je podstatně draží RM 85 na den nebo RM 15 za hodinu. Potápění na jeden den stojí asi 60 USD, proto se vyplatí fanouškům podmořského zkoumání zaplatit si paušální týdenní nebo několikadenní, což vyjde levněji.

Tioman Island (nahrál: Tioman)
Tioman Island
Tioman Island (nahrál: Tioman)
Tioman Island
Tioman Island (nahrál: Tioman)
Tioman Island
Tioman Island (nahrál: Tioman)
Tioman Island
Tioman Island (nahrál: Tioman)
Tioman Island
Tioman Island - svatba na Tiomanu (nahrál: Tioman)
Tioman Island - svatba na Tiomanu
Tioman Island - šťastní novomanželé (nahrál: Tioman)
Tioman Island - šťastní novomanželé
Tioman Island - šťastní novomanželé (nahrál: Tioman)
Tioman Island - šťastní novomanželé

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud