A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Malajsie - Průvodce

Malajsie není Evropa a proto existuje mnoho věcí, které vás již při přípravě na cestu překvapí. Ačkoliv do této země nepotřebujete po dobu 90 dní vízum, je určitě dobré respektovat několik zásadních pravidel. Kromě toho, že se setkáte s jinými zvyky, jedete také do jiného podnebí a i to s sebou nese svá rizika.Vstupní podmínky
Bezpečnost
Stravování a voda
Očkování
Životní prostředí
Časový posun a výstup ze země
Diplomatické zastoupení

Vstupní podmínky

Česká republika má s Malajsií bezvízový styk v délce 90 dní, čili cestovatel s českým pasem může bezproblémů vstoupit na území federace za podmínky, že jeho cestovní doklad platí ještě šest měsíců od datu vstupu. Podle oficiálních informací by se cestovatelé měli prokazovat dostatečnou finanční hotovostí na pokrytí pobytu (hotovost, kreditní karta nebo šeky) a současně by měli předložit potvrzenou zpáteční letenku či jízdenku.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ani při jednom vstupu (ani pozemní cestou ze Singapuru, ani skrz letiště v Kuala Lumpur) po mě nic z výše jmenovaného nebylo vyžadováno.
V případě, že občan ČR přijíždí do Malajsie za účelem výdělečné činnosti (což je značně nepravděpodobné, ale možné) či za účelem studia, je nutné požádat o vízum na velvyslanectví Malajsie v Praze.

Zakázáno je dovážet a vyvážet zejména drogy, omamné látky a pornografické výrobky. Porušení těchto předpisů má za následek tvrdé postihy včetně trestu smrti.

Dále je zcela zakázáno dovážet cokoliv z Izraele. Ze všech států je tabu dovoz zboží nesoucí potisk i reprodukci bankovek a mincí, hesla či symboly, které jsou proti zájmům státu nebo obecně protimírová hesla. Též je nelegální a postihu podléhající dovážet jakoukoli reprodukci Koránu, zbraně (sečné) nebo i přijímače operující v zakázaných MHz pásmech, toxické látky, živé či mrtvé korály s výjimkou klenotnického zpracování tohoto materiálu, všechna vývojová stadia ryb Piraňa, želví vejce, veškeré zboží podobající se injekčním stříkačkám. Dovoz alkoholických nápojů je zcela vyloučen.

Bezpečnost

Z bezpečnostního hlediska patří Malajsie k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Jihovýchodní Asie. A to i po 11. září, byť se jedná o zemi muslimskou. Policie značně úspěšně potírá všechny skupiny potenciálních teroristů či vyznavačů militantního islámu, kterých navíc není mnoho. Malajsijské úřady tvrdě postihují trestné činy spojené s výrobou, pašováním a distribucí narkotik, často jsou ukládány tresty smrti. I jako samotná cestující žena jsem se cítila velice bezpečně, a to i v nočních hodinách. Na rozdíl od arabských zemí jsem se nesetkala s onou pověstnou „vlezlostí“ a dotěrností. Ani náznakem mne nikdo nepronásledoval a nepřidávali se ke mně nechtění rádoby průvodci, posléze disponujícími buď neslušnými návrhy či napřaženou rukou s žádostí o bakšiš. Lze pouze doporučit dodržování standardních a základních bezpečnostních pravidel (nevystavovat plnou peněženku, finanční prostředky rozdělit, vyhýbat se v noci osamělým a odlehlým místům a podobně). A pro dámy cestovatelky, natož bez doprovodu, mírně střízlivou volbu oděvu.

Rizika stravování a pitná voda

Od věci není také dbát základních hygienických pravidel, v této části světa nutných. Obecně řečeno jsou zdravotní rizika spíše malá, žádný zdravotní problém mne nepotkal a rozhodně jsem po celou dobu pobytu nestravovala v separovaném hygienickém vakuu hotelu Meridien.
Na ulici jsou k vidění v hojném počtu stánky s občerstvením, kde vám na požádaní uvaří cokoli z vystavených pokrmů. Pro cestovatele tento druh stravování riziko obvykle nepřestavuje, jelikož jídlo prochází tepelnou úpravou.

*Je však nutno přidržet se striktního pití pouze balené vody, ačkoli informace, které budete na místě dostávat se mnohdy různí a některé dokonce tvrdí, že voda z kohoutku je pitná.*

Očkování

Očkování proti žloutence typu A (B při delším pobytu) je doporučeníhodné, jinak je oblast bezpečná. Při návštěvě ostrova Borneo je vhodné zvážit užívání antimalarik a přibalení vhodného oblečení (dlouhé rukávy a nohavice). Nebezpečné je onemocnění horečkou dengue, která je přenášena komáry. Čas od času se zvýší počet hospitalizovaných osob s touto nemocí. Více informací je k dispozici na http://www.who.int/ World Health Organisation.
Detailní informace poskytují také Krajská centra primární péče (www.zdravcentra.cz), na http://www.promedmail.org/ International Society for Infectious Diseases a dále na http://www.dph.gov.my/ The Department Of Public Health.

Znečištění životního prostředí

V období sucha se v zemi objevuje znečištění ovzduší, jenž je vyvoláváno především požáry tropických pralesů. Ovzduší v tomto období obsahuje vyšší koncentraci škodlivin a jedovatých látek, což některé osoby špatně snáší. Nejčastěji se to projevuje dýchacími problémy.
Aktuální informace lze nalézt na: - Malaysian Meteorological Service: www.kjc.gov.my - ASEAN Haze Action Online: www.haze-online.or.id - Department of Environment of Malaysia: www.doe.gov.my

Tropická Malajsie, která je ze 75 % pokryta deštným pralesem, je domovem velkého počtu smrtelně jedovatých hadů, na které je třeba dávat pozor zejména ve volné přírodě.

* Kontakt na policii a ambulanci je: 999 při ohrožení ohněm volejte: 994 *

Celkově se dá říci, že země patří k bezpečným turistickým cílům, po staletí míšené kultury a náboženství v Malajsii koexistují bezproblémově. Domorodci jsou zvyklí na turisty i cizí vlivy, důsledkem mnohasetleté kolonizace a v neposlední řadě si také uvědomují, že právě turisté jim do ekonomiky sypou nezanedbatelné sumy peněz.

Časový posun a výstup ze země

Časový posun oproti ČR je plus 7 hodin (GMT + 8) v době našeho zimního času a plus 6 hodin v období českého letního času, neboť Malajsie na letní čas nepřechází. Odletová taxa se na rozdíl od Thajska či Filipín v Malajsii neplatí a mezinárodní odletová taxa by měla být v letence již zahrnuta (je dobré si to ověřit). V případě, že byste letěli z Malajsie s regionální letenkou do některé sousední země a ještě s low-cost dopravcem, je dost dobře možné, že po vás bude taxa vyžadována. Činí 40 RM, do Bruneje a Singapuru pouze 20 RM.

Diplomatické zastoupení

České velvyslanectví v Malajsii, Kuala Lumpur: Kuala Lumpur Immigration Office
Jabatan Imigresen Wilayah Persekutuan, Kuala Lumpur
Aras 1-5, Blok 1
Pusat Bandar Damansara
50550 Kuala Lumpur
Telefon: 03-20955077 Fax: 03-20955324
Úřední hodiny: Pondělí - Čtvrtek 08:00 - 13:00 a 14:00 - 17:00 Pátek 08:00 - 12.15 a 14:45 - 17:00

Nebo je možno kontaktovat Imigrační oddělení Headquarters of the Department of Immigration
(Ministry of Home Affairs)
Level 1-7 (Podium) Block 2G4, Precint 2, Federal Government Administration Centre,
62550 Putrajaya FEDERAL TERRITORY
Telefon: 03-88801000 Fax: 03-88801200
Úřední hodiny: Pondělí - Čtvrtek 08:00 - 13:00 a 14:00 - 17:00 Pátek 08:00 - 12.15 a 14:45 - 17:00

Malajské velvyslanectví v Praze: Washingtonova25
11000Praha
tel. 00420 234 706 611, fax: 00420 296 326 192 e-mail: mwprague@mwprague.cz.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA


Články odjinud