Blesk pro ženy

|
Hlavním náboženstvím Malajsie je islám, který vyznává více jak polovina obyvatelstva (55% obyvatel). V zemi naleznete početné menšiny buddhistů (17%), kteří vyznávají některé z čínských náboženství (12%), hinduistů (7%) a křesťanů (6%). Islám trochu jinak?, Ohrožené křesťanství, Budhisti, hinduisti, sikhové
Islám se v Malajsii objevil asi ve 13. století. Přinesli ho s sebou obchodníci přicházející z různých částí vyspělého arabského světa, který byl tehdy velmi pokrokový. Jeho odraz nalezneme dodnes v gastronomii, životním stylu i v architektuře. I malajské vlajce dominuje půlměsíc a islám je oficiálním náboženstvím, přičemž hlava monarchie je zároveň hlavou islámské církve.
I přes poměrně známou rétoriku náboženské svobody a i přes skutečnost, že muslimské ženy v Malajsii pracují na všech pozicích ve všech profesích, není toto oficiální hlásání vlády tak zcela pravdivé a růžové.
Ve skutečnosti tu a tam dochází k diskriminačním praktikám na bázi náboženské, které podporuje sama vláda ve snaze o islamizaci státu. Například muslimští misionáři dostávají státní podpory a dotace na šíření islámu. Známa je i kauza z roku 2007 ženy, která chtěla konvertovat z islámu na křesťanství. Malajsie je sice mnohonárodnostní stát, který respektuje různá náboženství, ale konverze se zatím do módy stále nedostala a dle vyjádření místních obyvatel hned tak nedostane.
Křesťanství v zemi vyznává necelá desetina obyvatel, většina z nich je koncentrována na Borneu, kde jsou tím pádem velkolepě oslavovány jak Vánoce, tak Velikonoce. Co více, tyto svátky jsou zde dokonce oficiálně uznávány státem. *Křesťanská komunita v Malajsii se obává islámského fundamentalismu, který je sice stále poměrně marginální hrozbou, nicméně na jihu země existuje skupina separatistů, která je ovlivňována a financována extrémisty a fundamentalisty z okolních států.* Hlavním podezřelým je největší muslimská země světa – jižně položená ostrovní Indonésie a tamní organizace Laskar džihád.
„*Malajské kolegium buddhismu, křesťanství, hinduismu a hnutí sikhů*“ upozornilo na omezování a diskriminaci všech vyznavačů jiné víry než islámu. Jde například o obstrukce při stavbách sakrální budov, omezení propagace jiných náboženství a podobně.
Opět je lze konstatovat, že ani turista, ba ani dokonce zde žijící cizinec by se s tímto neměl setkat. Je možno na toto téma zabrousit při diskuzi s domorodci, ale lépe až poté, co si dají několik malajských piv Tiger, které i přes islámský charakter režimu nejsou zapovězeny. Jedná se totiž stále o dost ožehavé téma.